prostowniki

Przegląd samochodowy – kluczowy element utrzymania pojazdu w doskonałej kondycji

27 kwiecień 2023
Autor 

Przegląd samochodowy to regularne sprawdzanie stanu technicznego pojazdu, które jest niezbędne dla jego bezpiecznego i wydajnego funkcjonowania. W tym artykule omówimy, na czym polega przegląd samochodowy, dlaczego jest tak ważny oraz jakie elementy są poddawane kontroli podczas tego procesu.

I. Znaczenie przeglądu samochodowego

1. Bezpieczeństwo

Regularne przeglądy samochodowe są kluczowe dla bezpieczeństwa kierowców, pasażerów oraz innych uczestników ruchu drogowego. W trakcie przeglądu specjaliści sprawdzają wszystkie newralgiczne punkty pojazdu, aby upewnić się, że nie ma żadnych usterek, które mogłyby prowadzić do wypadków czy awarii.

2. Wydajność

Przegląd samochodu pozwala na wykrycie ewentualnych problemów, które mogą wpływać na wydajność pojazdu. Dzięki temu możliwe jest przeprowadzenie odpowiednich napraw czy wymiany zużytych części, co przekłada się na niższe zużycie paliwa oraz lepsze osiągi.

3. Oszczędność

Regularne przeglądy pomagają uniknąć kosztownych napraw wynikających z zaniedbań. Wymiana uszkodzonych czy zużytych części na czas może zapobiec większym awariom, które są często bardzo kosztowne.

II. Elementy poddawane kontroli podczas przeglądu samochodowego

1. Układ hamulcowy

Jeden z kluczowych elementów poddawanych kontroli podczas przeglądu samochodowego. Specjaliści sprawdzają stan tarcz, klocków oraz płynu hamulcowego, aby upewnić się, że układ hamulcowy działa prawidłowo.

2.Oświetlenie

Kontrola oświetlenia obejmuje sprawdzenie stanu świateł mijania, drogowych, przeciwmgielnych, kierunkowskazów oraz świateł stopu. Nieprawidłowo działające oświetlenie może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze.

3. Układ wydechowy

Przegląd samochodowy obejmuje kontrolę układu wydechowego, w tym sprawdzenie szczelności oraz ewentualnych przecieków. Niesprawny układ wydechowy może prowadzić do wzrostu emisji szkodliwych substancji oraz obniżenia osiągów pojazdu.

4. Opony

Kontrola opon obejmuje sprawdzenie ich bieżnika oraz ciśnienia. 

5. Układ kierowniczy i zawieszenie

Podczas przeglądu samochodowego specjaliści dokładnie sprawdzają układ kierowniczy oraz zawieszenie pojazdu. Kontrola obejmuje między innymi sprawdzenie sworzni, tulei oraz amortyzatorów. Uszkodzenia tych elementów mogą prowadzić do pogorszenia się prowadzenia pojazdu oraz komfortu jazdy.

6. Układ chłodzenia i ogrzewania

Kontrola układu chłodzenia obejmuje sprawdzenie poziomu płynu chłodniczego, stanu węży oraz szczelności układu. Działa to na korzyść zarówno silnika, jak i komfortu jazdy, gdyż sprawny układ chłodzenia wpływa na optymalną temperaturę pracy silnika oraz ogrzewanie kabiny.

7. Akumulator i układ elektryczny

Podczas przeglądu samochodowego kontrolowany jest także stan akumulatora oraz ogólny stan układu elektrycznego pojazdu. Specjaliści sprawdzają, czy wszystkie przewody są prawidłowo podłączone, a także czy nie ma żadnych uszkodzeń czy zwarcia, które mogłyby prowadzić do awarii elektrycznych.

8. Płyny eksploatacyjne

W trakcie przeglądu samochodowego kontrolowane są również poziomy płynów eksploatacyjnych, takich jak płyn hamulcowy, płyn chłodniczy, płyn w spryskiwaczach czy olej silnikowy. Uzupełnienie płynów do odpowiednich poziomów zapewnia prawidłowe działanie poszczególnych układów.

9. Filtry

Kontrola stanu filtrów, takich jak filtr powietrza, filtr oleju, filtr paliwa czy filtr kabinowy, również jest ważnym elementem przeglądu samochodowego. Wymiana zużytych filtrów wpływa na lepsze osiągi silnika oraz poprawia jakość powietrza w kabinie pojazdu.

III. Jak często należy przeprowadzać przegląd samochodowy?

Częstotliwość przeglądów samochodowych może różnić się w zależności od wieku pojazdu, jego przebiegu oraz rekomendacji producenta. Zazwyczaj jednak zaleca się przeprowadzanie przeglądu samochodowego co 12 miesięcy lub co 15-20 tysięcy kilometrów. Warto jednak pamiętać, że niektóre elementy, takie jak wymiana oleju czy filtrów, mogą wymagać częstszych kontroli.

Regularne przeglądy samochodowe są kluczowe dla utrzymania pojazdu w doskonałej kondycji oraz zapewnienia bezpieczeństwa na drodze. Dlatego warto dbać o swoje auto, korzystając z usług wykwalifikowanych specjalistów oraz przestrzegając rekomendacji producentów dotyczących częstotliwości przeglądów i wymiany poszczególnych elementów. Warto również pamiętać, że każdy kierowca powinien regularnie kontrolować stan swojego pojazdu, tak aby szybko reagować na ewentualne problemy i utrzymać auto w jak najlepszej kondycji.

IV. Przygotowanie do przeglądu samochodowego

1. Zapoznanie się z instrukcją obsługi

Przed przeglądem samochodowym warto zapoznać się z instrukcją obsługi pojazdu, aby poznać rekomendacje producenta dotyczące wymiany poszczególnych elementów oraz częstotliwości przeglądów.

2. Numer rejestracyjny i dokumentacja

Podczas przeglądu samochodowego konieczne jest przedstawienie dokumentacji pojazdu, takiej jak dowód rejestracyjny czy karta pojazdu. Dzięki tym dokumentom specjaliści mogą poznać dane techniczne auta oraz jego historię serwisową.

3. Sprawdzenie stanu pojazdu

Przed przeglądem warto samodzielnie sprawdzić stan swojego pojazdu, np. kontrolując poziom płynów eksploatacyjnych, oświetlenie czy stan opon. Dzięki temu można uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek podczas przeglądu samochodowego.

V. Co zrobić po przeglądzie samochodowym?

 1. Zapoznanie się z raportem

Po przeprowadzonym przeglądzie samochodowym warto dokładnie zapoznać się z raportem sporządzonym przez specjalistów. Zawarte w nim informacje dotyczące stanu pojazdu oraz ewentualnych usterek pomogą właścicielowi zdecydować o dalszych krokach, takich jak naprawy czy wymiana poszczególnych elementów.

2. Planowanie przyszłych przeglądów

Na podstawie raportu z przeglądu samochodowego oraz rekomendacji producenta można zaplanować przyszłe przeglądy oraz wymiany poszczególnych części. Warto wprowadzić te informacje do kalendarza, aby nie zapomnieć o ważnych terminach.

3. Dbanie o samochód na co dzień

Pamiętajmy, że przegląd samochodowy to nie wszystko. Kluczowe dla utrzymania pojazdu w doskonałej kondycji jest dbanie o niego na co dzień, np. poprzez regularne sprawdzanie poziomu płynów eksploatacyjnych, kontrolowanie oświetlenia czy utrzymanie czystości wnętrza i silnika.

Podsumowując, przegląd samochodowy to nieodłączny element właściwej eksploatacji pojazdu. Regularne kontrolowanie stanu technicznego auta przekłada się na jego bezpieczeństwo, wydajność oraz oszczędności. Warto zatem dbać o regularne przeglądy samochodowe oraz pamiętać o codziennej dbałości o stan pojazdu.

 

Reklama

Polecane

 • Akumulatory Varta Professional Dual Purpose
  • środa, 20 wrzesień 2017

  Akumulatory Varta Professional Dual Purpose - Mniej zaawansowane łodzie czy samochody kempingowe nadal wymagają odpowiedniego akumulatora, by mogły pracować na najwyższych obrotach. Właśnie dlatego powstały akumulatory VARTA® Professional Dual Purpose. Długa żywotność i całkowita bezobsługowość sprawiają, że jest on idealny do użytku sezonowego.

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Optima Blue Top
  • wtorek, 19 wrzesień 2017

  Akumulatory OPTIMA Blue Top to specjalna linia akumulatorów dedykowanych zastosowania w sektorze marynistycznym. Wykonana w unikalnej technologii płyt spiralnych SPIRACELL zaprojektowana specjalnie do obsługi urządzeń na łodziach, pontonach. charakteryzująca się możliwością pracy w cyklach tzw. „ głębokiego rozładowania", będąc jednocześnie źródłem energii rozruchowej. Są odporne na wszelkie przechyły i wibracje,…

  Czytaj więcej
 • Tester akumulatorów Stef-pol EST-860
  • niedziela, 01 październik 2017

  Tester akumulatorów przeznaczony do pomiaru akumulatorów kwasowych o napięciu 12V (możliwość wykonania na zamówienie 6V.) oraz pojemności od 30Ah do 250Ah. Tester akumulatorów umożliwia pomiar napięcia spoczynkowego oraz napięcia pod obciążeniem, pomiary dokonywane testerem są zbliżone do pomiarów przy rozruchu silnika. Przyrząd umożliwia obciążenie akumulatora prądem 200 lub 400A przy…

  Czytaj więcej
 • Akumulatory do kosiarki Yuasa Garden
  • czwartek, 25 styczeń 2018

  Yuasa Garden to seria akumulatorów dedykowana do kosiarek ogrodowych, traktorków samojezdnych. Akumulatory są fabrycznie uruchomione, dzięki czemu otrzymujemy gotowy produkt i nie musimy się martwić uruchomieniem akumulatora. Akumulatory YUASA mogą z powodzeniem być wykorzystywane w kosiarkach ogrodowych takich producentów jak: MTD, Cub Cadet, Yard-Man, Husqvarna, Wolf-Garten, Bolens, Gutbrod, Partner, Honda…

  Czytaj więcej

Najnowsze porady eksperta

 • Narzędzia, które ułatwiają pracę w warsztacie samochodowym
  • poniedziałek, 05 czerwiec 2023

  W warsztacie samochodowym można np. naprawić uszkodzony pojazd. Ważne jest, aby wybrać najlepsze narzędzia do wielu modeli czterokołowców dostępnych na rynku. Szeroka gama akcesoriów dostępnych u producentów utrudnia wybór odpowiednich narzędzi. Jakie narzędzia są niezbędne w warsztacie samochodowym? Jakie narzędzia ułatwiają pracę mechanika? Jak wybrać odpowiednie narzędzia? Zapraszamy do lektury poniższego artykułu, z którego dowiesz się więcej na te pytania.

  Czytaj więcej
 • Jak zabezpieczyć swój samochód przed kradzieżą – przegląd najskuteczniejszych rozwiązań
  • czwartek, 01 czerwiec 2023

  Kradzież samochodu to nie tylko spory finansowy problem, ale także duże utrudnienie w codziennym życiu, w tym w prowadzeniu firmy. Warto więc zainwestować w odpowiednie zabezpieczenia, aby zminimalizować ryzyko kradzieży oraz umożliwić odnalezienie pojazdu, jeśli już do niej dojdzie.

  Czytaj więcej
 • Kiedy sprawdzić stan techniczny swojego samochodu?
  • środa, 31 maj 2023

  Idealny stan techniczny pojazdu jest gwarancją komfortu oraz bezpieczeństwa użytkowania. Każde urządzenie, w tym tak złożone technologicznie i skomplikowane jak samochód powinno być regularnie kontrolowane pod kątem stopnia zużycia oraz ewentualnych uszkodzeń, mogących wpływać na bezpieczeństwo podróżujących nim oraz pozostałych uczestników ruchu drogowego. Według obowiązujących przepisów każdy pojazd mechaniczny podlega obowiązkowej, okresowej kontroli technicznej, na podstawie której dopuszczony jest do ruchu drogowego. Sprawdź, kiedy trzeba, a kiedy warto zgłosić się do stacji kontroli pojazdów w Sanoku i jak wybrać odpowiednie miejsce na przegląd samochodu.

  Czytaj więcej
 • Alternatory do ursusów - jak dopasować najlepszy do swojego c-360?
  • środa, 31 maj 2023

  W tym artykule przeczytasz o alternatorze C-360 - kluczowym elemencie systemu elektrycznego w ciągnikach Ursus. Zobacz szczegóły dotyczące jego wyboru, montażu oraz naprawy, aby zapewnić optymalne funkcjonowanie Twojego ciągnika.

  Czytaj więcej

News

 • Jakie są zalety serwisu OMT w Tarnowie?
  • poniedziałek, 17 kwiecień 2023

  OMT serwis w Tarnowie zajmuje się wymianą oleju w skrzyni automatycznej w Tarnowie. Praca specjalistów jest wykonana starannie i kompleksowo. Eksperci wymieniają olej szybko oraz efektywnie. Warto zabiegać o to, co najlepsze i najcenniejsze. Na stronie internetowej https://omt-serwis.pl/usluga/dynamiczna-wymiana-oleju-w-automatycznej-skrzyni-biegow znajdują się kompleksowe informacje o tym serwisie. 

  Czytaj więcej
 • Koparka kołowa Liebherr - w pełni sprawna i gotowa do pracy.
  • poniedziałek, 17 kwiecień 2023

  Sprzęt marki Liebherr cieszy się dużą popularnością w branży budowlanej. Dotyczy to również koparek kołowych tego producenta. Sprawdźmy, czy stanowią one dobry wybór, a jeśli tak, to dlaczego?

  Czytaj więcej
 • Program warsztatowy online: Klucz do sukcesu Twojego warsztatu samochodowego
  • poniedziałek, 17 kwiecień 2023

  Jako właściciel warsztatu samochodowego, z pewnością zdajesz sobie sprawę z wyzwań związanych z zarządzaniem takim biznesem. Stąd też powstał ten artykuł, w którym omówimy zalety programów warsztatowych online, a także podpowiemy, jak wybrać najlepszy program do prowadzenia Twojego warsztatu.

  Czytaj więcej
 • Arduino Portenta - podstawowe informacje
  • wtorek, 04 kwiecień 2023

  W tym artykule omówimy Arduino Portenta - najnowszą płytę rozwojową, która dostarcza nowych możliwości w projektowaniu aplikacji. Przedstawimy specyfikację sprzętową płytki, pokazujemy, w jakich celach może być użyta, oraz jakie są ceny na polskim rynku.

  Czytaj więcej

Nowości na rynku akumulatorów

 • Akumulatory Uruchom Gold - Polska marka
  • wtorek, 07 styczeń 2020

  Akumulatory Uruchom są bardzo cenione zarówno przez doświadczonych kierowców, jak i tych początkujących. Nie ma nic dziwnego w tym, że na ich zakup decyduje się obecnie coraz większa grupa zmotoryzowanych osób. Jedną z nowości jest seria Gold, dzięki której można wyposażyć się w niezawodne urządzenie rozruchowe, doskonale spisujące się zwłaszcza w warunkach zimowych. Uruchom Gold zapewnią zainteresowanym bezproblemowy rozruch, nawet gdy za oknem będzie sypać śnieg.

  Odsłony: 4282 Czytaj więcej
 • Akumulatory Bosch EFB do Start-Stop
  • wtorek, 03 październik 2017

  Akumulatory Bosch EFB do Start-Stop - pełna moc we wszystkich modelach rynkowych. Technologia Bosch S5 EFB (Enhanced Flooded Battery) firmy Bosch wypełnia lukę istniejącą między tradycyjnymi akumulatorami rozruchowymi a technologią S6 AGM. Wydajność akumulatorów w tej technologii sprawdza się przy zastosowaniu w samochodach z systemami Start/Stop. Wysoka odporność na pracę cykliczną zapewnia odpowiednie rezerwy mocy przy ponownym rozruchu pojazdu. Wysokie natężenie prądu spełnia także wymagania pojazdów z dużą ilością elektrycznych odbiorników energii.

  Odsłony: 8477 Czytaj więcej
 • Wzmocniony akumulator Uruchom Bike - również do systemów start stop
  • sobota, 04 kwiecień 2020

  Start Stop w motocyklach i skuterach? Tak, na rynkach azjatyckich coraz więcej jednośladów wyposażona zostaje w system start stop. System start-stop w skuterach i motocyklach samodzielnie rozpoznaje zatrzymanie pojazdu i na określony czas dezaktywuje silnik. Zostaje on samoistnie uruchomiony po odkręceniu rączki od gazu. System ten poprzez analizę naszego ruchu zatrzymuje lub uruchamia jednostkę w taki sposób, aby nie było żadnych niedogodności dla kierowcy.

  Odsłony: 6404 Czytaj więcej
 • Porównanie akumulatorów Optima
  • wtorek, 19 wrzesień 2017

  Akumulatory Optima, mają bardzo mały opór wewnętrzny, co przekłada się na większą moc startową akumulatora i lepsze charakterystyki ładowania. Dzięki zwartej budowie wewnętrznej, akumulatory Optima są odporne na wibracje i znajdują zastosowanie wszędzie tak, gdzie zwykłe akumulatory nie dałyby sobie rady: 4x4, maszyny budowalne. Poza tym zmniejszone wibracje minimalizują utratę aktywnej powłoki płytek, a w rezultacie oznaczają mniejsze straty energii i dłuższy okres żywotności akumulatora.

  Odsłony: 7775 Czytaj więcej

Nowości na rynku prostowników

 • Bezbateryjne urządzenie rozruchowe Telwin FLASH START 700
  • piątek, 06 październik 2017

  Bezbateryjne urządzenie rozruchowe Telwin FLASH START 700 wykonane w technologii ultra-kondensatorów: lekkie, kompaktowe, nie wymagające konserwacji, łatwe w transporcie. Szczytowy prąd rozruchu 700A zapewnia szybkie wspomaganie rozruchu motocykli, samochodów osobowych i dostawczych oraz łodzi. Telwin FLASH START 700 jest niezwykle prosty w obsłudze: wystarczy podłączyć zaciski urządzenia do rozładowanego akumulatora i odczekać ok.100 sekund,a następnie uruchomić pojazd.

  Odsłony: 6573 Czytaj więcej
 • Ładowarka Stef-pol EST-518 24V 12,5A
  • wtorek, 03 październik 2017

  Ładowarka Stef-pol EST-518 24V 12,5A - przeznaczone są do samoczynnego ładowania akumulatorów bezobsługowych, żelowych i ołowiowo – kwasowych o napięciu 24V i pojemności 34 ÷ 120Ah. Ładowanie akumulatorów tymi ładowarkami gwarantuje pełne naładowanie akumulatora jak i przedłużenie jego żywotności. Ładowarki EST od innych ładowarek wyróżnia to, że po osiągnięciu właściwego napięcia przez akumulator układ nie rozłącza ładowarki, od tego momentu na akumulatorze podtrzymywana jest stała wartość napięcia, jest to korzystne dla akumulatora. Ładowanie akumulatorów tą ładowarką spełnia oczekiwania użytkownika jak i producenta akumulatorów.

  Odsłony: 6604 Czytaj więcej
 • Ładowarka Stef-pol EST-524 12V 30A
  • wtorek, 03 październik 2017

  Ładowarka Stef-pol EST-524 12V 30A - Automatyczna ładowarka EST przeznaczona jest do samoczynnego ładowania akumulatorów bezobsługowych, żelowych i ołowiowo-kwasowych o napięciu 24V i pojemności 74 ÷ 400Ah. Zaletą i wyróżnieniem ładowarki automatycznej EST jest to, że po osiągnięciu właściwego napięcia przez akumulator układ nie rozłącza ładowarki, od tego momentu na akumulatorze podtrzymywana jest stała wartość napięcia. Ładowanie tymi ładowarkami zapobiega intensywnemu gazowaniu akumulatora przedłużając jego żywotność.

  Odsłony: 6610 Czytaj więcej
 • Ładowarki CTEK
  • środa, 20 wrzesień 2017

  Jest to najlepszy w Europie model ładowarki do akumulatorów, trzykrotny laureat nagrody "Best in Test, używany przez najważniejsze firmy motoryzacyjne, jako podstawowy model ładowarki stosowanej w ich pojazdach. ŁadowarkiCTEK są zalecane do wszystkich rodzajów akumulatorów kwasowo-ołowiowych, w tym elektrolitowych, bezobsługowych, żelowych, wapniowo-wapniowych oraz AGM.

  Odsłony: 8562 Czytaj więcej

Dobierz akumulator min

Kupno akumulatora może i specjaliście w tej dziedzinie przysporzyć wielu problemów. Ilość marek produkujących akumulatory potrafi szokować. Wiadomo, że ile osób, tyle opinii. Jeżeli chcesz poznać rzetelne, sprawdzone informacje oraz poznać zdanie fachowców w dziedzinie akumulatorów jesteś we właściwym miejscu! Na portalu oprócz tego, jaki akumulator czy prostownik będzie dla nas najlepszy dowiemy się, które sklepy są najbardziej profesjonalne i zawsze służą fachową poradą. Jesteśmy tu po to by kupno nowego akumulatora i prostownika było proste i możliwe w najkorzystniejszej na rynku cenie.

jaki akumulator

Kontakt z Redakcją

Email.: info(at)akustrefa.pl

Tel.: +48 690 940 134

NIP PL6652807743